Бенгалската мачка, крзнено со див изглед и огромно срце

Две возрасни бенгалски мачки

Бенгалската мачка или бенгалската мачка е неверојатно крзнено. Неговиот изглед многу потсетува на леопардот; Сепак, не треба да нè залажува неговиот физички изглед, бидејќи тој има личност на нежна и симпатична домашна мачка.

Тоа е релативно нова раса, но станува сè попопуларна. И, тоа е тоа, кој не сака да има дома минијатурен леопард? Ајде да дознаеме повеќе за него.

Историја на бенгалски мачки

Возрасна мачка од Бенгал одмара

Оваа прекрасна мачка се појави како крст помеѓу домашни и диви мачки, бидејќи започна како хибрид на азиската мачка леопард (Prionailurus bengalensis) и други раси на домашни мачки: Оцикат, Абисинијан, Британски Shorthair и египетски Мау. Така беше можно да се има мачки со див изглед, но со послушен и lovingубовен карактер.

Во 40-тите години на минатиот век веќе имало бенгалски мачки во Јапонија, но расата не се развила дури 20-30 години подоцна, во Соединетите Држави, каде што за прв пат биле изложени во 1985 година. меѓународната асоцијација на мачки (ИЦА).

И покрај ова, постојат здруженија, како што е CFA, кои не го прифатиле како раса бидејќи не прифаќа хибриди. Само бенгалците од четвртата генерација можат да учествуваат во нивните ревии со цел дивата генетика да биде разредена. Но, вистината е дека има одгледувачи кои продолжуваат да избираат примероци и да ги вкрстуваат за да ја подобрат расата; и всушност денес веќе не е потребно да се преминуваат мачки од леопард со домашни мачки.

физички карактеристики

Искра на каучот

Бенгалска мачка на каучот

Бенгалската мачка Тоа е големо животно, тешко кај 9 кг кај мажот и до 4 кг кај женката. Телото е многу робусно и мускулесто, заштитено со кратка, мека, густа коса. Главата е широка, заоблена, со зелени очи, мали уши и густа средна опашка.

Според стандардот, задолжително е да имате црн врв на опашката, шарен стомак и стапалаПалтото е само четка, а основната боја може да биде крем, златна, портокалова, слонова коска, жолта или бела боја.

Бела бенгалска мачка

Бела бенгалска мачка како сонча на сонце.

Слика - Amolife.com

Многу се сеќавате на албино тигрите, нели? Тој карактеристичен изглед на мачки, тој став на самодоволност што го прифаќа додека се сонча ... Белата бенгалска мачка е прекрасно животно што брзо ќе станете најдобар пријател на целото семејство. Секако, треба да знаете дека да бидете бели, треба да избегнувате премногу долго да бидете изложени на кралот на сонцето, бидејќи во спротивно, долгорочно може да развиете рак на кожата.

Колку години може да живее бенгалска или бенгалска мачка?

Се додека добивате соодветна грижа, совршено може да живее 9 и 15 години. Секако, тој мора да живее во куќата, бидејќи ако го пуштиме надвор, веројатно ќе се намали неговиот животен век.

Како е ликот?

Бенгалската мачка е многу посебна мачка. Тој е многу интелигентен, lovingубовен и многу активен. Тој сака да игра, да истражува, да учи нови работи и да биде со своето семејство.. Покрај тоа, тоа е едно од животните кое развива силна врска со една личност, иако станува збор за loveубов со сите луѓе во куќата.

Тој ужива да скока, да се качува и, иако се чини чудно, да плива, нешто што знае да го стори многу добро, бидејќи тоа е квалитет што го има наследено од азиската мачка леопард, која мора да го лови својот плен во мочуришта.

Како да се грижите за мачка од Бенгал или Бенгал?

Бенгалска мачка во кревет

Ако одлучите да живеете со бенгалска мачка, треба да ја обезбедите следната грижа:

хранење

Секогаш кога е можно, многу се препорачува да се даде природна храна, или Јам диета за мачки, или Барф (со помош на нутриционист од мачки). Тоа е храната што ќе ја толерирате најдобра и онаа што ќе ви донесе најмногу придобивки, а главната е следната:

 • Сјајна коса
 • Силни, здрави и чисти заби
 • Добро расположение
 • Оптимален раст и развој
 • Добро здравје

Во случај да не можете да се одлучите за ваков вид диета, одлична алтернатива е да се даде добиточна храна која не содржи зрна или нуспроизводи, како што се Applaws, Orijen, Вкусот на дивината, меѓу другите, бидејќи тие нема да ви создадат никаков проблем. Секако, треба да знаете дека вреќата од 7 килограми е скапа: може лесно да вреди 40 евра, но износот што треба да се даде е многу помал отколку ако му се даде поевтина храна, бидејќи содржи многу повеќе животински протеини.

Вежба

Бенгалската мачка е особено активна мачка. Со него треба да се игра секој ден, неколку пати. Три или четири сесии во траење од 10-15 минути ќе ве одржат во форма, и ќе бидете многу помирни и посреќни.

Исто така, може да биде многу интересно да го научите да оди со него искористување. Ако не знаете како да го направите тоа, не грижете се. На Оваа статија Ви објаснивме.

Хигиена

Млада мачка од Бенгал

Од страна на

Коса треба да се четка еднаш дневно со картичка или чешел со цел да се отстрани мртвото крзно. Не е потребно да се искапат. За време на сезоната на топење, препорачливо е да се даде малта за да спречите премногу влакна да се акумулираат на вашиот стомак.

очи

Очите може да се чистат на секои 3-4 дена со чиста газа (по една за секое око) навлажнета со инфузија од камилица.

Уши

Ушите треба да се чистат еднаш неделно со чиста газа и капки за очи пропишани од ветеринар. Треба да додадете 1-2 капки и да го исчистите најоддалечениот дел од секое уво со газа.

здравје

Како и секоја друга мачка, во текот на првата година од животот ќе биде потребно да се однесе на ветеринар така што ќе го ставите неопходни вакцинации и да негово кастрирање или стерилизирање ако немате намера да го одгледувате.

Од година и на годишно ниво, многу е препорачливо да го земете назад за засилувачки снимки и да го проверите за да откриете какви било можни проблеми.

Покрај тоа, секогаш кога ќе се сомневате дека сте болни, ќе мора да се консултирате со специјалист за да ве лекува.

Колку вреди мачката Бенгал?

Преслатко маче од Бенгал

Ако навистина сакате да живеете со бенгалска мачка и мислите дека сте подготвени да ја пружите целата грижа што ќе му биде потребна во текот на целиот живот, треба да мислите дека кутре чини околу 1500 евра купено од мрестилиште.

Слики

Знаеме дека го сакате, па ајде да ја завршиме оваа статија со приложување галерија со фотографии од мачката Бенгалска или Бенгалска:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.