Кога мачиња можат да јадат?

Мачиња се одвикнуваат малку по малку

Дали се грижите за маче кое остана сираче или мајка му не може да го храни? Ако е така, сигурно се прашувате кога можете да започнете да давате повеќе или помалку цврста храна, нели? Хранењето шише е многу убаво искуство, што ви овозможува да создадете многу посебна врска со крзнениот, но исто така е и многу тешка. Мора да бидете многу свесни за него, и да го храните на секои 3-4 часа во зависност од неделите што ги има (колку помалку, толку почесто ќе треба да пие млеко).

Тој е симпатичен и многу, многу гуши, но доаѓа време кога треба да се разбуди малку и да биде барем малку автономен за да се грижи за своите физиолошки потреби. Па да видиме кога може мачиња да почнат да јадат?.

Што треба да јаде новороденче маче?

Мачиња се хранат со млеко кога се бебиња

Мачето, од раѓање до три недели возраст, мора да се храни само со мајчино млеко. Ако тоа не може да биде, или затоа што нејзината мајка не е или е во лоша здравствена состојба, мора да и се даде еден што ќе го продаваат во ветеринарни клиники и во продавници за миленичиња, особено за мачиња. Вие не треба да давате кравјо млеко, бидејќи содржи лактоза, што е шеќер што обично предизвикува проблеми со гастроинтестиналниот тракт.

Само во случај да не можеме да најдеме млеко за мачиња, ќе ви ја подготвиме оваа мешавина:

 • 250ml полномасно млеко без лактоза.
 • Сурова жолчка од јајце (без никакво бело)
 • Лажичка дебела павлака

Ако не можеме да добиеме полномасно млеко без лактоза, можеме да го измешаме следново:

 • 150 мл полномасно млеко.
 • 50 мл вода
 • 50 ml природен јогурт
 • Сурова жолчка од јајце (без никакво бело)
 • Лажичка дебела павлака

Ние добро промешуваме сè за да се измеша добро, го загреваме малку за да биде топло (околу 37ºС) и му го даваме на кученцето.

Од одвикнување до цврсто хранење со мачиња

Кога ќе се одвикне маче, тоа е кога преминува од мајчино млеко во цврста храна и тоа е пресвртница за мачињата бидејќи е основен дел од нивниот развој. Обично мајката на мачиња е задолжена за одвикнување, но кога мајката има проблеми со производство на млеко или кога легло на мачиња останува без мајка, тогаш е потребно да се интервенира така што малите имаат добар развој. Следниве совети се оние што треба да ги имате предвид за процесот да биде точен.

Пред одвикнување

Пред да започнете со процесот на одвикнување, важно е мачињата да имаат пристап до мајчиното млеко или колострумот, кои имаат важни антитела за нивниот раст. Ако мачката не може да произведе доволно млеко, секое маче треба да добие млеко, подобро е да добие малку отколку да не добие воопшто. Ако мајката има маститис може да барате друга мачка во лактација дека можете да ги нахраните мачињата дури и ако не се ваши.

Ако нема сурогат доилка, тогаш формулата за мачиња треба да се користи со шише или шприц. Може да се хранат три или четири недели со шише (по желба) секогаш со шише со топла вода и мора да се обидете пред да го истурите млекото на раката за да видите дека не гори и е на пријатна температура, исто така ако го пробате подобро е да проверите дали не се влошило. Ако користите формула за прав, чувајте го немешаниот прав во фрижидер. Тие се хранат по желба и дење и ноќе.

Одвикнување

Горе-долу е во текот на четирите недели од животот кога ќе се заврши одвикнувањето. Тие ќе почнат да се обидуваат да јадат храна. Кога ќе почнат да гризат и да го џвакаат шишето, тоа е затоа што тие се подготвени да почнат да јадат цврста храна, иако на почетокот е подобро да бидете полуцврсти.

Поврзана статија:
На која возраст мачиња јадат сами

Како да се одвикне мачиња

Мајка мачка знае како да се одвикне мачиња

За да започнете да го одвикнувате маче, измешајте храна за мачиња со формула за препознавање на вкусот. Намачкајте ја смесата околу устата со прстот и оставете ги да си го цицаат. Откако ќе се навикнат на вкусот, тие ќе бараат на друго место да се хранат со него.

Потоа, дајте ги во сад и набудувајте добро, за да не јадат премногу брзо и да не ја туркаат својата мала глава во садот, дозволете им да го сторат тоа сами. Beе биде помеѓу петтата и неделата на печурки кога ќе можат постепено да преминат на сува храна. Храната за животни прво треба да биде малку навлажнета во вода и во седмата и осмата недела тие веќе треба да јадат цврста храна.

Повеќе за одвикнување мачиња

Кога одвикнувате маче со цврста храна, потребно е храната што ја зема да биде специфична за мачиња. Овој вид диета ги има сите протеини, витамини и сè што е потребно за да растат силно и здраво.

Ново откачените мачиња треба да бидат топли, па затоа е важно да ставите ќебиња таму каде што спијат а уште поважно е ако нема мајка. Подлоги за греење или шишиња со топла вода под ќебиња или крпи се добра опција. Ова ќе им даде на мачињата многу топлина што им е потребна.

Се сеќавам не треба да го присилувате процесот на одвикнување да јадат цврста храна. Тоа е постепен процес и потребно е да се почитува неговиот ритам. Потребно им е само многу трпеливост, но и многу loveубов.

Кога можеш да јадеш мислам?

Откако мачето е старо 3-4 недели, ќе почне да грицка шише, раце и каков било предмет што е на патот. Тоа ќе биде сигнал дека чекаме да му дадеме друг вид диета, бидејќи неговите млечни заби ќе почнат да излегуваат и, според тоа, сега можете да џвакате многу мека храна, како што се конзерви за мачиња (влажна храна).

Бидејќи најверојатно не сакате да јадете сами, ќе земеме малку храна со прст, ќе и ја отвориме устата и ќе ја воведеме. Потоа, ќе го затвориме цврсто, но без премногу сила (нема штета) додека не проголта. После тоа, ќе го донесеме до чинијата со храна и, инстинктивно, најверојатно ќе јаде сам. Ако не, можеме да му направиме еден вид каша со влажна храна измешана со млеко за мачиња и да му ја дадеме со шише неколку дена.

Со два месечна возраст, можете да му дадете храна за мачињаНо, бидејќи таа сè уште нема да има многу силни заби, тие мора да се мешаат со млеко или вода за мачиња.

Совети за хранење на мачиња

Мачиња на почетокот треба да се хранат со млеко

Така што малиот има одличен раст и подобар развој, На нив мора да им се даде високо квалитетна храна, без житни култури (пченка, овес, пченица, ориз) или нуспроизводиБидејќи на вашето тело не им се потребни овие состојки и, всушност, може да ви предизвика разни краткорочни и среднорочни здравствени проблеми, како што се алергии или уринарни инфекции. Здравјето на маче е многу сериозна работа. Неговата состојба ќе зависи многу од видот на диетата што ја зема, покрај грижата што ја добива.

Ние, како ваши негуватели, Мора да бидеме многу свесни за него и да му го обезбедиме целото внимание што му треба. Од нас ќе зависи дали малото ќе порасне среќно и здраво или ... токму спротивното. Ако не можеме да се грижиме за него, најдобро е да му најдеме нов дом, ако е можно со помош на заштитник на животните, кој ќе биде задолжен да му најде семејство кое може да преземе одговорност за малечкото до крајот на неговите денови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.