Зошто мачките не можат да јадат чоколадо?

Чоколадото е штетно за мачките

Мачките се многу iousубопитни, толку многу што мора многу да гледате што им ставаат во устата. Постојат неколку намирници кои се токсични за нив, така важно е да им дадеме само што можат да јадатбидејќи во спротивно може да имате многу сериозни проблеми.

Едно од најчестите сомнежи што обично го имаме кога живееме со крзнено е тоа во зошто мачките не можат да јадат чоколадо. Ако сакате да знаете, продолжете да читате затоа што денес ќе ја разоткриеме мистеријата.

Што е теобромид и зошто мојата мачка не може да јаде чоколадо?

Чоколадото е штетно за мачките и кучињата

Чоколадото е штетно за мачките и кучињата.

Чоколадото содржи кофеин, теобромин и висока содржина на маснотии. Најтоксични форми за мачки се какао во прав и чоколадни плочки за готвење.

Теоброминот заедно со кофеинот спаѓаат во хемиската група на алкалоиди метилксантини.

La теобромин е главната токсична компонента на чоколадото и главна причина за труење поради голтање на чоколадо кај мачки и кучиња.

Вашата мачка не може да јаде чоколадо поради малата големина, а нејзиниот црн дроб е строг месојад. Ова ги тера да немаат одредени ензими кои помагаат во метаболизам на некои токсични материи, вклучително и теобромин. Значи, ако количината проголтана е многу голема, ова соединение ќе се акумулира во крвта на мачката. Покрај тоа, високата содржина на маснотии може да предизвика панкреатитис.

Како последица на овие фактори, Ако вашата мачка случајно се опие, фазата на опоравување ќе биде побавна отколку кај куче.

Чоколадото претставува сериозен ризик за здравјето на мачките и кучињата. На Токсичноста на ова ќе зависи од дозата, односно од односот на чоколадото што го јаде и тежината на вашата мачка, покрај процентот на чистота на чоколадото. Да се ​​биде млечно чоколадо е тоа што има помала токсичност.

Затоа, ако вашето маче јаде дури и мало парче од оваа храна, неговиот живот може да биде во опасност.

Како да знам дали мојата мачка е отруена со јадење чоколадо?

Симптомите се многу разновидни, овие се следниве:

 • Хиперактивност
 • Агитација.
 • Тресови
 • Зголемување на крвниот притисок.
 • Повраќање
 • Прекумерно лигавење
 • Дијареа
 • Полидипсија (треба да пиете многу вода).
 • Кома
 • Смрт.

Што да направам ако мојата мачка јадела чоколадо?

Фланот може да биде штетен за мачките

Во многу сериозни случаи, односно во оние во кои внесувањето било многу големо, животното може да умре за само 24 часа. Значи, ако вашата мачка јадела чоколадо, Многу е важно што побрзо да го однесете во ветеринарен центар за да избегнете достигнување на таа состојба.

Најпрво Јавете се на вашиот ветеринар и кажете му дека одите во собата за итни случаи, важно е да наведете дека тој внел чоколадо.

Не обидувајте се да го натерате да повраќа дома, бидејќи со мачки е доста комплицирано и може да предизвикаме поголема штета.

Ако имаме активен јаглен дома можеме да и дадеме на нашата мачка 5 апчиња. Активниот јаглерод е одговорен за забавување на реапсорпцијата на теобромин и кофеин, спречувајќи нивна апсорпција да биде целосна.

Ако немате активиран јаглен дома, можеби е добро да му дадете вода или храна за да ја намалите апсорпцијата во стомакот и со тоа да ги намалите симптомите.

Ако мислите дека вашата мачка може да јаде чоколадо, но не сте сигурни, препорачувам да го набудувате во следните 24 часа за да откриете какви било симптоми што е можно побрзо.

Кој е третманот за труење со чоколадо?

Третманот за кој ветеринарот смета дека е соодветен, ќе зависи од состојбата во која вашата мачка пристигнува во ветеринарниот центар и симптомите што ги има кога ќе пристигне во ветеринарната клиника.

Ако е апсолутно сигурно дека она што сте го јаделе е чоколадо, првото нешто што ќе го сторат во ветеринарниот центар е да предизвикаат повраќање и да направат гастрична лаважа. И тогаш ќе ви се даде активен јаглен измешан со вода преку шприц.

Во случај да не бидете сигурни, веројатно, првото нешто што е направено е рентген и крвни тестови.

За да избегнете дехидратација и да го стимулирате производството на урина, ќе ви биде дадена терапија со течности. Конечно, ќе ви дадат лекови за да ја намалите чукање на срцето и крвен притисок. И седативи за смирување на маче и антиконвулзиви.

Како дополнителна мерка, вашата мачка може да има поставен катетер за да спречи кофеин да се апсорбира повторно преку мочниот меур.

Мачките не можат да јадат чоколадо или слатки

Исто така, во случај вашата мачка да биде хоспитализирана повеќе денови и да има панкреатититис, може да се постави и јејуностомска цевка. Со оваа сонда се постигнува панкреасот да не работи за време на периодот на опоравување. Сепак, тоа е макотрпна процедура што се спроведува преку операција и под анестезија.

Како заклучок, чувајте ги бонбоните и чоколадите во цврсто затворени лименки и подалеку од вашата мачка, бидејќи малото ваше зло може да заврши на ветеринар и во трагедија.

Ние секогаш треба да бараме да му го дадеме најдоброто на нашиот крзнен пријател, но има голем број на храна што треба да ги отстраниме од списокот. Обично само треба да дадете Мислам и влажна храна специфична за мачкици. П.Но, ако сакате да му дадете природна храна, покрај чоколадото има и друга храна што не можете да му ја дадете, како што се: коски, кромид, конзервирана туна (освен ако не е индицирана за мачки), лук.

Се надевам дека ви се допадна овој пост и ви беше корисен. И знаете, за да ве наградам, препорачувам да купите специфични задоволства за мачки. На овој начин, здравјето на нашиот пријател нема да биде во опасност и ќе бидете мирни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.