Shkaqet e alopecisë së maceve

Macet me alopeci mund të gërvishten shumë

Ne e duam shumë macen tonë dhe duam që ai të jetë gjithnjë mirë, por ndonjëherë problemet lindin pothuajse pa e kuptuar, dhe kjo është kur ne me të vërtetë kujdesemi për shëndetin e tij. Një nga ato surprizat e keqe është alopecia e maceve, domethënë, ajo humbje e tepërt e flokëve që mund të shkaktojë tullacë në disa zona të trupit tuaj.

Humbja e flokëve në një mace mund të ketë shumë shkaqe të ndryshme të tilla si infeksionet e lëkurës (ringworm, parazitët) ose arsye të tjera. Quiteshtë mjaft e zakonshme që macja ndonjëherë të shkaktojë këtë rënie të flokëve duke pastruar shumë veten sepse ndihet e kruar për shkak të alergjive ose parazitëve në veshjen e saj.

Cilat janë shkaqet?

Alopecia e maceve është një problem serioz

Ka raste që macet që kanë dhimbje në nyjet e tyre mund të kenë gjithashtu pjesë pa flokë të trupit duke e shqyer ndërsa përpiqej të qetësonte sëmundjen e tij. Macet e stresuara gjithashtu mund të marrin alopeci sepse ato e pastrojnë veten shumë dhe shumë herë. Kjo është një shenjë e stresit dhe nëse mendoni se macja juaj e ka atë, duhet të kërkoni përsëri qetësinë në shtëpinë tuaj.

Nga ana tjetër, kur një mace pastrohet shumë, kjo mund të bëjë që ajo të vjellë më shumë topa flokësh se sa duhet, dhe madje të ketë tretje shumë të rënda duke gëlltitur shumë flokë në pastrimin e saj të tepërt.

Përveç kësaj, ka edhe probleme hormonaleEdhe pse janë të rralla, ato gjithashtu mund të shkaktojnë rënie të flokëve te macet, edhe nëse nuk kruhen dhe nuk i tërheqin ato flokë.

Necessaryshtë e nevojshme të jemi të vetëdijshëm se ka disa shkaqe të alopecisë së maceve, të tilla si krimba e unazës, e cila mund të transmetohet te njerëzit dhe për këtë arsye, do të jetë e nevojshme të trajtohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Siç mund ta shihni, ka disa shkaqe që mund ta shkaktojnë atë, kështu që ne do t'i shohim veçmas për të ditur se si të veprojmë. Vetëm në këtë mënyrë, ju mund të veproni shpejt nëse mendoni se macja juaj mund të ketë alopeci për ndonjë arsye që ka nevojë për ndihmë mjekësore sa më shpejt të jetë e mundur.

Mos humbasë cilat janë shkaqet më të zakonshme dhe kështu do të dini si të veproni në rast se diçka nga të lartpërmendurat këtu po ndodh me macen tuaj.

Marimangat

Këto organizma të vegjël kafshojnë macen duke shkaktuar shumë kruajtje. Nga kaq shumë kruarje, mund të përfundoni me zona pa flokë. Ju duhet ta mbani kafshën shumë të kontrolluar, pasi marimangat mund të shkaktojnë zgjebeDhe ekziston një lloj, zgjebja e veshit, e cila është shumë ngjitëse si nga mace në mace ashtu edhe nga mace në njeri.

Trajtimi konsiston në vendosni antiparazitikë që eliminojnë marimangat, dhe në rast se keni zgjebe, jepni ilaçe të kafshëve në mënyrë intravenoze kështu që ju mund t'i fshini ato.

alergji

Fatkeqësisht, macja mund të ketë gjithashtu një lloj alergjie, duke qenë ato që shkaktojnë alopecinë ushqim dhe mjedisore. Të parat janë për shkak të marrjes së ushqimeve të caktuara që nuk mund t’i tretin mirë, siç janë drithërat që normalisht përmbajnë shumë ushqim dhe që shkaktojnë skuqje të lëkurës në një zonë të vogël, por që mund të përhapet në pjesën tjetër të trupit.

Thithja e alergjenëve në mjedis, siç janë poleni ose marimangat e pluhurit, gjithashtu mund të shkaktojnë alopeci.

Trajtimi do të përbëhet nga mbajeni macen larg atij alergjeni që shkakton kruarje dhe parehati.

Sëmundja e Cushing

Shtë një çrregullim i gjëndrave që karakterizohet nga prodhimi i hormoneve steroide nga gjëndrat mbiveshkore. Një nga simptomat më të zakonshme është rënia e flokëve në një model simetrik.

Fatkeqësisht, ende nuk ka ndonjë trajtim specifik për këtë sëmundje. Medikamentet shpesh kombinohen me ndryshime në dietë. 

Stres

Macja është një kafshë shume e ndjeshme, deri në pikën që estrés, mërzia ose ndryshimet që ndodhin në shtëpi mund të shkaktojnë rënie të flokëve. Për të shmangur këtë, kafsha duhet të mbahet e qetë, dua ashtu siç e meriton dhe përdorni produkte si Feliway nëse do të kaloni një situatë stresuese (si për shembull të shkoni te veterineri).

Kafshimet e pleshtave

Shtë më e zakonshmja. Një plesht kafshon mace, dhe ajo gërvishtet vetë si rezultat i kruajtjes që shkakton. Zakonisht ky nuk është një problem serioz, por nëse kafsha ka shumë, mund të përfundoni me kore dhe luspa në lëkurën tuaj.

Trajtimi i tij është i thjeshtë. Përbëhet në vendos një antiparazit -si pipetë, jakë, llak- ose i jepni një pilulë të rekomanduar nga veterineri që ju t'i fshini ato. Në raste të rënda, mund të jetë e nevojshme të lani macen me një shampo të veçantë, gjithashtu të rekomanduar nga profesionisti.

Problemet e tiroides

Rënia e flokëve tek macet mund të jetë një shenjë që gjëndra tiroide nuk po funksionon si duhet. Familja mund të ketë hipertireozë ose hipotiroidizëm, të cilat janë sëmundje që mund të shkaktojnë flaking dhe alopecia.

Trajtimi do të përbëhet nga ju japin hormone në mënyrë që gjëndra të kthehet për të përmbushur funksionin e saj.

TRATAMIENTO

Alopecia tek macet është shumë e bezdisshme për ta

Para së gjithash veterineri duhet të hetojë cilat janë shkaqet që shkaktojnë alopecinë në macen tuaj. Në varësi të shkakut, trajtimi do të jetë i ndryshëm, sepse një trajtim me pleshtat nuk është i njëjtë me një trajtim të krimbave, për shembull.

Nëse, për shembull, veterineri dyshon se macja juaj ka alopeci sepse ai e shkakton atë vetë për shkak të një problemi të sjelljes, ju duhet të reflektoni për ata që shkaktojnë stresin të cilët mund të vuajnë dhe të kërkojnë mjete shërimi sa më shpejt. Provoni që macja juaj të gjejë paqe me ju brenda shtëpisë.

Nëse pas reflektimit ende nuk e dini pse macja juaj ka humbje të flokëve, atëherë është shumë e rëndësishme që të shkoni te një veteriner i cili ka një specializim në dermatologji.

Zakonisht, çuditshmëria e alopecisë gjithmonë do të varet nga shkaku që e provokon atë. Në varësi të faktit nëse është nga pleshtat, parazitët, stresi ... apo ndonjë problem tjetër. Riparimi i asaj që e shkakton atë sa më shpejt të jetë e mundur është thelbësore.

Por mos harroni se konsultimi me një veteriner i specializuar në dermatologji është shumë i rëndësishëm sepse ai do të jetë ai që ju ndihmon më së miri të identifikoni shkaqet e asaj që po ndodh me macen tuaj. Në rast se është stres ose një problem emocional, gjithashtu është një ide e mirë të shkoni te një ekspert i sjelljes së kafshëve për të qenë në gjendje të identifikoni se çfarë po ndodh dhe filloni me metodat përmirësuese sa më shpejt të jetë e mundur.

Siç kemi parë, alopecia e maceve mund të jetë një shenjë që macja nuk ndihet mirë. Në rast se dyshoni se diçka nuk shkon me mikun tuaj, mos hezitoni ta çoni tek veterineri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Karina dijo

  Përshëndetje, macja ime ka alopeci por nuk jam i sigurt se cila është patologjia e saktë, kështu që mund ta lexoja për shkak të marimangave ose alergjive për të parë nëse mund të më ndihmojnë:
  Ajo ka në gjymtyrët e pasme lëkurën e saj të skuqur të ndezur dhe shumë të kruar, por shumë tërheq flokët e saj dhe i lëpin dhe lëpirjet dhe nganjëherë e shoh duke shtrirë duke fjetur dhe papritmas ajo hidhet, vrapon, rrotullohet, tund këmbët dhe është përhapur në të gjithë rajonin. të këmbëve, si të thuash, unë ika dhe është marrëzi ta shoh atë kështu

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Karina.
   Ju rekomandoj ta çoni tek veterineri. Shtë e qartë se po kalon një kohë shumë të keqe.
   Vetëm një veteriner do të jetë në gjendje t'ju tregojë se çfarë ka dhe si ta trajtojë atë.
   Përshëndetje, dhe inkurajim.

 2.   Luciano dijo

  Artikulli juaj është shumë i paplotë dhe ka gabime mjaft serioze. Hipotiroidizmi i maceve nuk ekziston dhe nga ana tjetër, nëse është një kafshë hipertiroide, nuk mjekohet me hormone në mënyrë që gjëndra të funksionojë përsëri, pasi problemi është se ajo po punon tepër. Merrni këshilla nga një specialist.