Причини за алопеција на мачки

Мачките со алопеција можат многу да гребеат

Ние многу ја сакаме нашата мачка и сакаме тој секогаш да биде добро, но понекогаш се појавуваат проблеми речиси без да сфатиме, а тоа е кога навистина се грижиме за неговото здравје. Едно од оние непријатни изненадувања е алопеција на мачки, тоа е, тоа прекумерно опаѓање на косата што може да предизвика ќелавост во некои области на вашето тело.

Губење на косата кај мачки може да има многу различни причини, како што се инфекции на кожата (рингворм, паразити) или други причини. Сосема е вообичаено што мачката понекогаш предизвикува вакво опаѓање на косата со тоа што се чисти премногу затоа што чувствува чешање поради алергии или затоа што има паразити во палтото.

Кои се причините?

Алопеција на мачки е сериозен проблем

Постојат моменти тоа мачките кои имаат болка во зглобовите исто така може да имаат делови од телото без влакна со откинување додека се обидуваше да ја смири неговата болест. Стресните мачки исто така можат да заболат од алопеција, затоа што се дотеруваат премногу и премногу пати. Ова е знак на стрес и ако мислите дека вашата мачка го има, треба повторно да побарате смиреност во вашиот дом.

Од друга страна, кога мачката е дотерана премногу, може да предизвика да повраќа повеќе топчиња од косата отколку што треба, па дури и да има премногу тешки варења со голтање на премногу влакна во нејзиното прекумерно дотерување.

Покрај тоа, има и хормонални проблемиИако се ретки, тие исто така можат да предизвикаат опаѓање на косата кај мачките, дури и ако не чешаат и не ја извлекуваат таа коса.

Потребно е да се биде свесен дека има некои причини за малоседска алопеција, како што е рингворм, што може да се пренесе на луѓето и затоа, ќе биде потребно да се третира што е можно побрзо.

Како што можете да видите, постојат неколку причини што можат да го предизвикаат, затоа ќе ги видиме одделно за да знаеме како да постапуваме. Само на овој начин, можете да дејствувате брзо ако мислите дека вашата мачка може да има алопеција од која било причина за која е потребна лекарска помош што е можно побрзо.

Не пропуштајте кои се најчестите причини и така ќе знаете како да постапите во случај нешто од претходно споменатото да и се случи на вашата мачка.

Грини

Овие ситни организми ја гризат мачката предизвикувајќи многу чешање. Од толку гребење, може да завршите со области без влакна. Haveивотното мора да го одржувате многу контролирано, бидејќи грините можат да предизвикаат шугаИ, постои еден вид, краста за уши, што е многу заразна и од мачка до мачка и од мачка до човек.

Третманот се состои од ставете антипаразити кои ги елиминираат грините, и во случај да имате шуга, дајте лекови на животните интравенски за да можете да ги избришете.

Алергии

За жал, мачката може да има и некаков вид алергија, бидејќи тие се причина за алопеција храна и еколошки. Првите се должат на внесувањето на одредена храна што не можат да ја варат добро, како што се житарките кои вообичаено содржат многу храна и кои предизвикуваат црвенило на кожата во мала област, но може да се прошири и на остатокот од телото.

Вдишување алергени во животната средина, како што се полен или грини, исто така може да предизвика алопеција.

Третманот ќе се состои од држете ја мачката подалеку од тој алерген што предизвикува чешање и непријатност.

Кушингова болест

Тоа е нарушување на жлездата, кое се карактеризира со производство на стероидни хормони од надбубрежните жлезди. Еден од најчестите симптоми е опаѓање на косата во симетрична шема.

За жал, сè уште нема специфичен третман за оваа болест. Лековите често се комбинираат со промени во исхраната. 

Стрес

Мачката е животно многу разумен, до тој степен што стрес, досада или промени што се случуваат во домот може да предизвикаат опаѓање на косата. За да се избегне ова, животното мора да биде смирено, сакај го како што заслужува и користете производи како Феливеј ако минете низ стресна ситуација (на пример, одење на ветеринар).

Каснувања од болви

Најчест е. Болва ја гризе мачката и таа се гребе како резултат на чешање што ја предизвикува. Обично ова не е сериозен проблем, но ако животното има многу, може да завршите со красти и лушпи на вашата кожа.

Неговиот третман е едноставен. Се состои во стави антипаразитски -како пипета, јака, спреј- или дајте му пилула препорачана од ветеринар за да ги избришете. Во тешки случаи, можеби е потребно да се искапат мачките со посебен шампон, исто така препорачан од професионалецот.

Проблеми со тироидната жлезда

Губење на косата кај мачките може да биде знак дека тироидната жлезда не работи правилно. Мачката може да има хипертироидизам или хипотироидизам, кои се болести кои можат да предизвикаат лупење и алопеција.

Третманот ќе се состои од ви даваат хормони така што жлездата се враќа да ја исполни својата функција.

Tratamiento

Алопеција кај мачките е многу досадна за нив

Најпрво ветеринарот треба да испита кои се причините што предизвикуваат алопеција кај вашата мачка. Во зависност од причината, третманот ќе биде различен, бидејќи третманот со болви не е ист со третманот со рингворм, на пример.

Ако, на пример, ветеринарот се сомнева дека вашата мачка има алопеција, бидејќи тој самиот ја предизвикал поради проблем во однесувањето, треба да размислите за оние предизвикувачи на стрес кој може да страда и да бара лекови што побрзо. Обидете се вашата мачка да најде мир со вас во домот.

Ако по размислувањето сè уште не знаете зошто вашата мачка има опаѓање на косата, тогаш е многу важно да одите кај ветеринар кој има специјализација во дерматологијата.

Обично, необичноста на алопеција секогаш ќе зависи од причината што ја предизвикува. Во зависност од тоа дали е од болви, паразити, стрес ... или од друг проблем. Да се ​​отстрани она што го предизвикува што е можно побрзо е од суштинско значење.

Но запомнете дека консултацијата со ветеринар специјализирана за дерматологија е многу важна бидејќи тој ќе биде оној кој најдобро ќе ви помогне да ги идентификувате причините за она што се случува со вашата мачка. Во случај да е стрес или емоционален проблем, исто така добра идеја е да одите кај експерт за однесување на животни за да можете да идентификувате што се случува и започнете со помошни методи што е можно поскоро.

Како што видовме, мачката алопеција може да биде знак дека мачката не се чувствува добро. Во случај да се сомневате дека нешто не е во ред со вашиот пријател, не двоумете се да го однесете на ветеринар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   karina dijo

  Здраво, мојата мачка има алопеција, но не сум сигурен која е точната патологија, па затоа можев да ја прочитам поради грини или алергии за да видам дали можат да ми помогнат:
  на задните екстремитети, нејзината зацрвенета кожа е воспалена и многу чеша, но многу ја извлекува косата и ја поминува како лиже и лиже и понекогаш ја гледам како лежи како спие и одеднаш скока, трча, се тркала наоколу, ги тресе нозете и се шири низ регионот на нозете, така да се каже, избегав и лудо е да ја гледам вака

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Карина.
   Јас препорачувам да ја однесете на ветеринар. Евидентно е дека поминува многу лошо.
   Само ветеринар ќе може да ви каже што има и како да се лекува.
   Поздрав и охрабрување.

 2.   Лучијано dijo

  Вашата статија е многу нецелосна и има доста сериозни грешки. Хипотироидизам на мачки не постои и од друга страна, ако станува збор за хипертироидно животно, не се лекува со хормони, така што жлездата повторно работи, бидејќи проблемот е во тоа што работи прекумерно. Добијте совет од специјалист.