На која возраст мачиња јадат сами

Бебињата мачиња јадат сами од месецот на животот

Кога мачката ќе се роди, таа инстинктивно ќе ја проба својата прва храна: мајчино млеко. Тоа ќе биде единственото нешто што го јадете додека не почнат да ви влегуваат забите, нешто што ќе се случи по околу четири недели. Само тогаш неговата мајка постепено ќе престане да го дои.

Затоа е важно да се знае на која возраст мачиња јадат сами, и каква храна можеме да им дадеме да бидат подготвени кога ќе дојде време.

На која возраст мачките јадат сами?

Мачето треба да јаде млеко за замена

Dependе зависи многу од трката, но генерално помеѓу месец и половина и два месеци тие веќе имаат доволно силна вилица за јадење. Она што се случува е дека на таа возраст тие се уште се премногу млади за да ги хранат во зависност од тоа, па затоа се препорачува да им понудите влажна храна за полесно да јадат.

Во случај да изберете да им дадете храна, тоа треба да биде специфично за мачиња, бидејќи житото е многу помало. Покрај тоа, важно е да не носите житарки, бидејќи тие можат да предизвикаат алергии.

Како да се знае возраста на маче?

За да го направам овој напис покорисен за вас, ќе ви кажам како да ја знаете возраста на млада мачка, бидејќи една од неделата не јаде исто како и друга за еден месец.

 • 0-3 дена од животот: има затворени очи, покриени уши и трупец на папочната врвца.
 • 5-8 дена: ушите се отворени. Може да почне да ползи, но малку.
 • 2-3 недели: почнува да ги отвора очите, кои ќе бидат сини (ќе ги отвори кон крајот на третата недела). На оваа возраст излегуваат млечните заби, први се секачите.
 • 3-4 недели: му излегуваат кучиња, а тој веќе оди со храброст, иако малку се тресе.
 • 4-6 недели: Излегуваат премолари, тоа се забите што се наоѓаат помеѓу кучиња и катници. Крајната боја на очите ќе почне да се покажува. На оваа возраст животното живее како палаво кутре: игра, трча, спие, а понекогаш јаде.
 • 4 до 6 месеци: нормален живот. Можете да го имате првиот целои излегуваат трајни заби:
  • 6 секачи во горната вилица и 6 во долната вилица
  • 2 кучиња во горната вилица и 2 во долната вилица
  • 3 премолари во горната вилица и 2 во долната вилица
Поврзана статија:
Растот на мачки

Што јаде новороденчето маче?

Како што споменавме, маче штом ќе се роди тој инстинктивно ќе бара мајка на неговата мајка да се храни со нејзиното млеко. Ова треба да биде вашата прва храна, бидејќи е најважна. Единствениот ги има сите хранливи материи што ви се потребни за да имате добар почеток на растот и, исто така, добро здравје.

И тоа е тоа мајчиното млеко е всушност колострум во првите два дена, што е многу богат извор на имуноглобулини (антитела кои штитат од вируси, бактерии и сл. кои предизвикуваат болести) (да ви дадам идеја: во млекото концентрацијата е помала од 1 грам на литар, во споредба со 40-50гр / л на колострум на мачки). Ако кученцето нема шанса да го испиеИли затоа што мајката починала, е болна или не сака да се грижи за тоа - патем, нешто што би било многу ретко -, потешко ќе преживее.

Што можам да дадам мачка за бебиња?

Вака треба да му дадете шише на маче

Моето маче Саша пиејќи го своето млеко, на 3 септември 2016 година.

Многу е вообичаено да се најде маче на улица, без мајка. Мојот внук ја најде мојата мачка Саша во 2016 година во расчистување, а јас самиот го најдов својот приврзан Бичо покрај здравствен дом. Таа имаше само неколку дена; всушност, тој сè уште не ги имаше отворено очите; тој, пак, веќе беше стар еден месец. Но, исто така, да ги извлечеш не беше лесно.

Требаше многу да се контролираме, обидувајќи се да не бидеме ладни или премногу топли, а пред сè да јадеме добро, во спротивно можеа да се разболат. Ова е причината зошто кога ќе се сретнете со мачка, многу е важно да му дадете млеко за замена што ќе најдете на продажба во ветеринарни клиники или продавници за миленичиња и дека ги следите упатствата напишани на него до буквата, на секои 3-4 часа (освен ноќе ако е здрав: ако е гладен ќе ве извести, не грижете се).

Ако не постои начин да најдете млеко за замена, можете да му ја дадете следната мешавина од домашно млеко за мачиња:

 • 250мл полномасно млеко без лактоза
 • 150мл крем крем
 • 1 жолчка (без бело)
 • 1 лажица мед

Бидете сигурни дека е топло, околу 37ºС. Ако е ладно или потопло, тој нема да го посака тоа, а тоа е да не спомнувам дека не би било природно да му се даде така.

Како да се одвикне маче?

Писе треба да започне да јаде мека цврста храна околу третата четврта недела од раѓањето. На оваа возраст очите ќе бидат широко отворени, со прекрасна сина боја и ќе оди со се повеќе сигурност и доверба. Некои дури се охрабруваат да трчаат, така што повеќе нема да сакаат да бидат во креветчето / кутијата.

Ако тој е со мајката, таа ќе се погрижи да му даде до знаење дека повеќе нема да му дава млеко кога сака, дека е време тој да јаде други работи. Но, ако тој нема толку среќа, тогаш ќе мора да бидеш тој што ќе му даде млеко и мислам наизменично. Tellе ти кажам како го направив тоа:

 • Прва недела на одвикнување: 4 шишиња + 2 порции пате за мачиња на ден
 • Втора недела: 3 шишиња + 3 порции патети
 • Трета недела: 2 шишиња + 4 порции патети
 • Од четвртата недела и додека не наполни два месеца: 6 порции пате, некои натопени во млеко

Што јаде месечна мачка?

Едномесечното маче јаде млеко и може да јаде пате

Имајќи предвид дека, генерално, мачињата почнуваат да покажуваат интерес за храна еден месец по раѓањето (иако може да има некои што не сакаат да престанат да пијат млеко до два месеца), се препорачува дека, по 30 дена, одите давајќи им патети (влажна храна) за мачиња. Со цел и тие да имаат добар развој, препорачувам да изберете добар квалитет кој има висока содржина на месо (не помалку од 70%).

Можете исто така да му дадете храна натопена во млеко за замена, но од искуство ве советувам да му дадете лименки, бидејќи ќе му биде многу полесно да ги јаде.

Како да научите мачка да јаде сама?

Мачето учи со имитација на мајката и нејзините браќа и сестри. Ако не живее со нив, други мачки можат да му бидат учител, но ако оваа мала е единствената мачка што ја имате дома, можно е на почетокот мора да му помогнете да научи да јаде.

Ако се најдете во оваа ситуација, земете малку храна - скоро ништо, како глава од кибрит - и ставете ја во уста, а потоа затворете ја нежно, но цврсто. На инстинкт, тој ќе проголта и тогаш најверојатно ќе јаде сам.

Од која возраст мислам дека мачките јадат?

Зависи за каков вид на добиточна храна станува збор: ако е влажно, во патеки, можете да јадете од третата или четвртата недела; Од друга страна, ако е суво, кога ќе треба да го џвакате, ќе мора да почекате два месеци за да започнете да го давате, па дури и тогаш можеби ќе треба да го натопите со вода за да ви биде полесно.

Мачиња може да јадат храна од месец и половина до два месеци

Важно е да се знае тоа не брзајте да ја одделите мајката од мачиња. Willе знае кога нејзините малечки можат да престанат да пијат млеко - нормално, на 2 месеци, но може да потрае малку подолго, особено ако се работи за големи раси како на пр. Мејн Кун o los Норвешка шума-. Од 3-4 месеци, мачињата ќе можат да јадат сува храна без проблеми, бидејќи нивните заби ќе завршат целосно брзо: на една година.

Како што времето поминува брзо, ве советуваме секогаш да ја имате подготвена камерата фати ги тие смешни моменти од нежното детство на твојот пријател.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

141 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонела Базан dijo

  Здраво, имам четири мачиња кои штотуку наполниа еден месец и едното сакаше да јаде храна од мајка им, дали тоа може да биде знак дека се подготвени да јадат храна и да се откажат од млеко?

 2.   Моника санчез dijo

  Здраво Антонела.
  Да навистина. Сега можете да започнете да му давате храна за натопена со вода или конзерви за мачиња. Но, до два месеци е потребно од време на време да го пие млекото на неговата мајка.
  Поздрав.

 3.   Леиди dijo

  Здраво, јас само што посвоив маче од околу еден месец, ја оставија напуштена, таа не знае како да јаде ништо или е заинтересирана да го прави тоа, јас и нудам натопена храна и мелено месо и ништо, морав да купам специјално млеко за мачиња и дајте и шише, Што знам Ме отежнува бидејќи работам цел ден, што можам да направам да јадам сам ??? Изгледа прилично здраво и супер будно, единствениот проблем е кога станува збор за јадење, што зависи 100% од мене.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лејди.
   На таа возраст на вашето маче му треба некој што ќе ја храни, барем додека не наполни уште 2 недели. Подобро прашајте некој близок да види дали може да го преземе. Може да се обидете да и дадете храна за влажна мачка или сува храна за мачки, натопена во млеко, но таа е сè уште премлада за да може да јаде сама.
   Расположи се.

 4.   Алехандра dijo

  Здраво, имам 2-месечна мачка, но таа сè уште не јаде сама. Ставам храна за мачки натопена во вода, млеко за мачки и тој не е заинтересиран за ниту еден ... Морам да ги дадам шишето и храната. Веќе сум уморна затоа што сум во ваква ситуација уште од 10-та година и понекогаш немам време.
  Помага не знам што да направам за да ја натера да јаде сама. Неговата храна ја комбинирав и со конзерви за мачки и јаде малку, но не сите.
  Што правам??

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Алехандра.
   Понекогаш мачиња треба да пијат млеко од мачка подолго. Дали сте пробале да му дадете туна? Бидејќи е мека храна, не би допрела да имате проблеми со џвакање.
   Во секој случај, посетата на ветеринар не боли, бидејќи може да има болка во устата или стомакот.
   Поздрав и многу охрабрување.

 5.   м. сонце dijo

  Мигатита се породи на 11-ти, а јас имав 2 прекрасни мачиња, се надевам дека се како неа веќе 3 недели, таа почна да сака да јаде супа и супа, иако никогаш не и дозволила на мајка си да си ја цица мајка си и ги посвоила моите јурсаи

  1.    Моника санчез dijo

   На таа возраст некои почнуваат да сакаат да пробуваат други видови храна, но до 2 месеци или така, ќе продолжат да пијат млеко од време на време.

   1.    Сандра dijo

    Здраво, моето маче роди 5 мачиња пред 15 дена, тие беа во кутија во близина на кујнскиот простор, но сега таа сака да ги премести на некое место под креветот, што може да биде причината? Не ви се допаѓа просторот или е затоа што тие се постари?

    1.    Моника санчез dijo

     Здраво Сандра.
     Можеби не ви се допаѓа просторот. Кујната е просторија во која луѓето поминуваат многу време, но никој не е под креветот.
     Честитка.

 6.   Нурија dijo

  Здраво, пред неколку дена се сретнавме со мачка од околу еден месец или месец и половина, почнав да му го давам шишето на секои три часа, но тој го зеде добро само во првите два или три дена и тој не го сака тоа веќе, започнавме со паштетата и кикот за мачки и тој го јаде одлично, проблемот е во тоа што не знаеме колку често да го храниме, ако му даваме многу или малку

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Нурија.
   Најдобро е да го оставите фидерот секогаш полн, бидејќи овие животни јадат малку повеќе пати на ден.
   Во секој случај, ако не сакате или не можете секогаш да го оставите слободно достапен, препорачаната количина според вашата возраст и тежина е наведена на вреќата за храна, но повеќе или помалку би одговарала на околу 25 грама на ден (мора да има 5 порции на секои 24 часа).
   Честитка.

   1.    Франциско де ла Фует dijo

    5 порции од 25гр. дневно нели се претерани?

    1.    Моника санчез dijo

     Здраво Франциско.
     Ви благодарам што прашавте, бидејќи на тој начин можев да видам дека погрешно го напишав мојот коментар. Сакав да кажам, околу 25 грама на ден распоредени во 5 порции.
     Сега го коригирам.
     Честитка.

 7.   Јасна dijo

  Здраво, имам маче што ја напуштив неговата мајка како новороденче, тој е пред да наполни еден месец и го нахрани со испарено млеко, но бидејќи не сака да пие, дали е добро да започне да му давам вкус на храна ?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Јасна.
   Да, на таа возраст можете да започнете да јадете влажна храна за мачиња или да се хранат натопени во млеко или вода.
   Честитка.

 8.   rocio dijo

  Здраво, имам 5 едномесечни мачиња и тие веќе јадат сами и пијат вода, не остануваат мирни и излегуваат од својата кутија и нивната мајка не и обрнува многу внимание, сакаше да знае дали можам да породам нив на нивните сопственици. Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Росио.
   Мачиња мора да бидат со својата мајка и браќа и сестри минимум два месеци. Иако тие веќе јадат сами и не запираат уште, тие треба да знаат кои се социјалните граници, вклучително: како и кога можам да играм со некого, колку може да биде залак, кога треба да престанам да им пречам на старите лица итн.
   Без оваа основа, веројатноста дека на крајот ќе создадете проблеми за вашето ново семејство е многу голема.
   Честитка.

 9.   Лусија Естрањо dijo

  Здраво, имам три едномесечни мачиња и не знам дали можам да почнам да ги хранам цврста храна како гатарина или крокети ... Загрижен сум исто така што имаат болви и многу гребеат што можам да ги направам или ако можам да ги искапам со некои депулгентни.благодарам и поздрав.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Луција.
   Да, со еден месец тие можат да започнат солидна храна, но подобро е да се започне со влажна или натопена храна во вода.
   За болви, нивно нешто би било да чекаат додека не наполнат два месеца, но секако, нема да бидат со нив еден месец. Можете да го направите следново: исечете лимон на парчиња и ставете го во тенџере со вода, додека не зоврие. Потоа, истурете ја таа вода (без парчиња) во слив, почекајте да се загрее и да ги искапете мачињата.
   Многу е важно потоа да ги исушите добро, особено ако сте во зима, бидејќи во спротивно може да се студат.
   Честитка.

 10.   Луција dijo

  Здраво овој следен месец би сакал да земам маче што ми го понудија. Не знам дали треба да прифатам бидејќи не сум информиран и се плашам дека малиот ќе има проблеми кога ќе го оддели од мајка си, тој ќе престане да јаде или дека ќе мора да пие млеко и нема да има мајка му дои го.
  Кога може маче да се оддели од својата мајка?
  Што мислам дека можам да ти дадам?
  Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Луција.
   Мачките можат да се одделат од мајката со два месеци. На таа возраст тие веќе можат да јадат храна за мачиња без проблем.
   Поздрав

 11.   Хорхе dijo

  Поздрав Имам маче старо 2 недели, што треба да го хранам? Веќе на таа возраст, нивните потреби ги прават сами?

  1.    Моника санчез dijo

   Хола Хорхе.
   На таа возраст треба да земете шише со млеко за мачиња, а од 3-та или 4-та недела можете да започнете да давате храна за мачиња натопена во млеко - за мачки -.
   Нему му треба малку помош за да се олесни, да. После секој оброк, треба да поминете газа или памук влажно со топла вода за да уринирате и да извршите нужда.
   Честитка.

   1.    Хорхе dijo

    Ви благодарам многу за информацијата.

    Колку долго треба да му го предадам памукот?

    1.    Моника санчез dijo

     За една минута ќе биде доволно. Поздрав и благодарам

 12.   Mariana dijo

  Здраво, пред една недела најдов маче во мојот двор, мислев да не го допирам затоа што претпоставував дека го зела нејзината мајка. Наскоро откако ја видов мајката, која беше територијална. Му дадов влажна храна да биде емпатичен и пријателски настроен ... тој јадеше. Пред некое време кога сам го сретнав мачето, тој исто така ми ржеше. Не сакам да ги одделувам и знам дека мачката е нечие милениче. Можев ли да се преправам дека мачето е мое и покрај сомнителните учења на нејзината мајка за луѓето? Не сакав да ве вознемирувам во вашата братска динамика на мачки ... Што можам да очекувам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Маријана.
   Довербата на вашето малечко може да ја заработите нудејќи му влажна храна, бидејќи мириса повеќе од суво и е повкусно за нив. Малку по малку ќе видите како ќе ви се приближи.
   Храброст, ќе видите дека ќе го постигнете тоа

 13.   SgiAlo dijo

  Добра вечер, благодарам за оваа белешка, само што посвоив маче кое го најдов напуштено на улица потполно, го однесов на ветеринар и ми рече дека има само 18 дена, му ја купив неговата формула и помислив дека тој не би ја преживеал првата вечер, за среќа тука е уште една недела со мене, па се свртев овде за кога можев да јадам цврста храна, поздрав!

  1.    Моника санчез dijo

   Ви благодариме и честитки на новиот член на семејството

 14.   Јулијана dijo

  Пред три дена комарско дувло се појави во мојата градина. Го однесовме на ветеринар и тој ни рече дека има околу 20 дена, но тој не објасни дека треба да му помогнам да се олесни. Што да правам? првата вечер тој измет, но тој не го стори тоа повторно

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво ianaулијана.
   Со 20 дена треба да јадете на секои 3-4 часа, шише со млеко за мачиња, или ако не мора да измешате чаша полномасно млеко (по можност без лактоза), жолчка (не бело) и лажица десерт од млечен крем. После секој оброк, мора да му помогнете да се ослободи поминувајќи топла газа преку пределот на гениталиите, од крајот на стомакот надолу кон нозете.

   На таа возраст можете да започнете да давате конзервирана храна за мачиња, но таа треба да се воведе малку по малку. Додека не наполни месец и половина, треба да продолжи да зема шише.

   Честитка.

 15.   karina dijo

  Добро утро! Имам 4 едномесечни мачиња, мајката го умре моето мало Сонце. Прашањето ми е дали можам да им дадам храна, тие земаат две шишиња, а другите две не сакаат да земат ... што да правам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Карина.
   Многу ми е жал за загубата на вашата мачка
   Вашите малечки со еден месец веќе можат да почнат да јадат цврста храна, како што се влажна храна за мачиња или храна - за мачиња - натопена во вода.
   Како и да е, барем до шест недели возраст се препорачува да имате чинија со млеко - за мачиња - затоа што од време на време сакаат да пијат. Се разбира, од 7-ми или 8-ми недела тие треба да пијат само вода.
   Расположи се.

 16.   Ејми dijo

  Здраво!! Имам три едномесечни мачиња, моето маче, нејзината мајка почина и коцкарите не сакаат да пијат млеко или да јадат ништо, но мојата мала ќерка им даде супер мек леб што го изеде и салите за игри на среќа го изедоа веднаш.јади леб? Или боли да го јадеш? Бидејќи така изгледа моментот
  Да не се прави

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Јеми.
   Па, не е лошо како такво, но по еден месец тие треба да почнат да јадат мека храна за мачки, како што мислам влажно. Се разбира, многу натопени со млеко или топла вода, бидејќи ако не, тие нема да го јадат.
   И покрај тоа, во меѓувреме се навикнуваат и за да не останат гладни, подобро е да продолжите да јадете мек леб. Но, одете воведување на натопена влажна храна малку по малку. Може да пробате и сува храна за мачиња, исто така натопена.
   Расположи се.

 17.   сузана dijo

  Здраво! Имам три мачиња стари околу еден месец, нивната мама почина и им дадов обезмастено млеко бидејќи немам добиено млеко за мачиња, ги потопувам концентрирани во тоа млеко и две јадат добро, но другото не плаче многу, и освен мислам дека прават лошо затоа што сега имаат дијареја. Што правам? Се чувствувам како да не се грижам добро за нив.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Сузан.
   Кравјо или овчо млеко има тенденција да биде лошо за мачките. Но, кога не можете да најдете специфично за мачиња, нема друг избор освен да ги направите сами ... дома. Забележете го овој рецепт:

   150мл полномасно млеко
   50мл вода
   50мл природен јогурт
   Сурова жолчка од јајце - без никакво бело -
   Лажичка дебела павлака

   Измешајте сè добро, загрејте малку додека не се загрее и сервирајте.

   Како и да е, на таа возраст можете да започнете да им давате влажна храна за мачиња, добро исечкана. Или дури и влажна храна за мачиња натопена во вода.

   Расположи се.

 18.   Далма dijo

  Здраво, имам маче што ми го дадоа околу еден месец, сакав да знам дали веќе може да јаде цврста храна (туна, пилешко, мелено месо), или е сè уште многу мало, и ако во случај не можам дај, каква храна ме препорачува. Ви благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Далма.
   Да, со еден месец можете да започнете да јадете цврста храна за мачиња, како што се конзерви.
   И со шест до седум недели ќе биде можно да му се даде мелено месо.
   Честитка.

 19.   Хектор Давид dijo

  Моето маче има 15 дена .. Но, нејзината мајка нема какво млеко препорачувате

  1.    Моника санчез dijo

   Хола Хектор.
   Најдобро е да пиете млеко подготвено за мачиња, продадено во ветеринарни клиники и продавници за миленичиња.
   Ако не можете да го набавите на кој било начин, можете да му го подготвите ова:

   -150 мл полномасно млеко (без лактоза, по можност)
   -50 мл вода
   -50 мл природен јогурт
   - Сурова жолчка од јајце (без никакво бело)
   -На лажичка дебела павлака

   Измешајте сè добро и загрејте малку, додека не се загрее (околу 37ºС).

   Поздрав и охрабрување.

 20.   Силвија Петроне dijo

  Здраво, имам мачка со нејзиното бебе, мачињата се стари 1 месец и излегуваат и си играат, сакав да знам дали е потребно да им се даде храна освен храната што им ја дава нивната мајка и дали треба да бидат дадена вода. Ви благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Силвија.
   Да, на еден месец тие веќе можат да јадат храна за мачиња. Исто така, многу се препорачува да започнете да им давате вода.
   Честитка.

 21.   Даниел dijo

  Здраво, како си? Јас спасив маче вчера и ќе ја посвојам, таа сè уште се плаши од сè бидејќи беше скоро прегазена, не знам што да ја хранам бидејќи никогаш немала мачка, што би ви препорачуваме да биде околу еден месец и половина, се надевам дека вашиот одговор, ви благодарам.

  1.    Моника санчез dijo

   Хола Даниел.
   На таа возраст тој веќе може да јаде цврста (мека) храна, како што се конзерви за мачиња или храна за мачиња натопена во вода.
   Поздрав, и честитка.

 22.   Џенифер dijo

  Здраво, имам две едномесечни мачиња што ги хранев со млеко за мачки уште од раѓање, почнав да им давам мислам и латински, едното јаде добро храна и пие вода, а другото нема начин да јаде нешто, тој сака само шише што сум го пробал да го истрчам млекото во коритото, но ниту едното, и едвај му давам шише да видам дали го јаде гладен, но ништо. Не е страшно што јаде малку и не јаде добро
  Што можам да направам?
  Благодарам поздрав

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво ennенифер.
   Дали сте пробале да му дадете влажна храна за мачиња? Ако е така, пробајте да му дадете пилешка супа (без коски), или воведете му (малку насилно, но без да му наштетите) малку влажна храна. Отворете ја устата, вметнете ја и затворете ја. Чувајте го затворен додека не се проголта.
   Ова е она што морав да го сторам со моето маче, а сега таа јаде што и ’ставаат. Сака сè: с
   И, ако видите дека нема начин, однесете го на ветеринар за да провери дали има непријатност што го спречува да јаде.
   Расположи се.

 23.   Марија dijo

  Здраво . Имам маче старо 3 недели и има 4 нејзини мачиња, но има два дена или повеќе отколку кога ги храни, боли и се жали на својата болка, што да направам? Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Мери.
   Ако мачињата се стари 3 недели, тие можат да почнат да јадат мека цврста храна, како што се конзерви влажна храна за мачиња.
   Можете да им дадете малку - многу, многу малку - со прстот, ставајќи ја храната во устата, без да притискате. Вие само ќе ја отворите устата и ќе ја нахраните во неа.
   Во случај кога тие не го сакаат тоа и имајќи предвид дека мајката веќе почнува да чувствува болка кога ги дои, ние мора да инсистираме.
   Друга опција е да купите млеко за мачиња - продадено во ветеринарни клиники - и да се обидете да ги натерате да пијат од коритото.
   Честитка.

 24.   Моника санчез dijo

  Здраво Леон.
  На два месеци, мачиња можат да јадат сами, да се хранат или конзерви влажна храна за мачиња. Ако не го сакате, можете да го натопите во вода или пилешка супа (без коски).
  Честитка.

 25.   Моника санчез dijo

  Благодарение на тебе, Луис. 🙂

 26.   ГОДАЛУПА ТОРЕЛИ dijo

  Пред два месеци имам грижа 5 мачиња, нивната мајка ги напушти откако се родија, но тие се многу недостижни, се плашат од сè и секогаш кога ќе дојдам да им ја оставам нивната храна ја водат насекаде, моето прашање е дали можат да јадат колачиња? '

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Гвадалупе.
   Со два месеци можете да му дадете храна за мачиња натопени во вода. На овој начин тие ќе се навикнат да ја пијат скапоцената храна.
   Во случај да не го сакаат, дајте им влажна храна за мачиња, а покрај нив ставете чинија со вода за да можат да пијат кога сакаат.
   Честитка.

 27.   Виктор dijo

  Се сомневам, имам две мачиња стари три недели (според мајка ми), и според она што го прочитав овде тие веќе можат да почнат да јадат натопени работи, но според мајка ми, сè додека не им излезат знаците (што таа мисли дека немаат). Што можам да направам?
  Мајката мачка ги игнорирала пред 4 или 5 дена. И сега ви даваме млечна замена за мачки. Ние го снабдуваме со шприц. треба да сменам шише?
  Кога треба да престанам да му помагам да оди во тоалет?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Виктор.
   Ако мајката мачка до сега добро се грижела за нив и никогаш немало проблеми, фактот дека таа веќе ги игнорира малите е затоа што знае дека тие се доволно стари за да се хранат. Се разбира, мислам дека влажна храна за мачиња или сува храна за мачиња натопена во вода.
   Со три недели не е потребно да им се даде шише.
   Честитка.

   1.    Виктор dijo

    Ви благодарам многу на Моника

    1.    Моника санчез dijo

     Поздрав до тебе

 28.   Issулиса Фернандез Куева dijo

  Здраво, имам 2-месечно маче, загрижена сум дека јаде премногу, а потоа убава, јас малку и служам, па дури и така продолжува да повраќа, кажи ми дали е нормално? Не знам што да правам, загрижен сум затоа што ја обожавам мојата пената

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво issулиса.
   Може да имате цревни паразити. Мој совет е да ја однесете на ветеринар на лекување.
   Честитка.

 29.   Patricia dijo

  Здраво, имам мачка што пред 40 дена имаше кутриња, морав да и давам контрацептиви затоа што почна да се загрева, сè додека операцијата уште не ги дои кученцата, фактот што пие апчиња ќе им направи нешто.? ??

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Патриша.
   Во принцип би рекол не, но подобро е да се консултирате со ветеринар.
   Честитка.

 30.   Вероника dijo

  Здраво!!!! Areе ми дадат маче од месец и половина и се прашував дали е потребно да и дадам специјално млеко за неа во шише, дури и кога веќе јаде мислам ..?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Вероника.
   Со месец и половина веќе можете да јадете цврсти материи (влажна храна за мачиња, или сува храна за мачиња натопена во вода).
   Честитка.

 31.   Carina dijo

  Здраво, посвоивме маче, ни рекоа дека има 2 месеци, но има 250 грама, нормално е и нормално е дека не игра, спие цело време, се движи само да ја јаде својата храна и да оди во песокот за да се олесни. Appreciateе го ценам вашиот одговор. Карина

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Карина.
   Тежината е добра, и нормално е да поминува поголемиот дел од времето спиејќи, но ако не игра скоро ништо, тоа е затоа што нешто му се случува. Веројатно имате цревни паразити. Треба да ја однесете на ветеринар за да ја прегледа и да и дадете најсоодветен третман.
   Честитка.

 32.   Evelyn dijo

  Здраво, види, имам 5 мачиња стари веќе еден месец ... имаат заби и решив да им купам храна за мачиња ... некои јадат ... а мачката им дава исто млеко ... не е во ред да пијат млеко и да јадат едно или друго жито ... не Тие јадат толку многу, тие јадат само некои житарки ... нема да ги повреди нели ... гранитот што им го купив е супер мал ... и тие грабнат измет во песокот. Ви благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Евелин.
   Ако мајката сепак им даде млеко, добро. Но, да, со еден месец тие веќе треба да почнат да јадат нешто поцврста храна.
   Честитка.

 33.   Росана Парада dijo

  Здраво, имам 16-месечна мачка, има хипоплазија, и покрај тоа води нормален живот, ќе ја повреди да пие млеко, мора од време на време, поздрав

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Росана.
   Кравјото млеко може да ги разболи мачките. Меѓутоа, ако е без лактоза или е специфично за нив, можете да го земате од време на време.
   Честитка.

 34.   Elia dijo

  Здраво! Пред помалку од една недела посвоив маче, бидејќи мачката на пријателка имаше мачиња и таа не можеше да остане со сите нив, ја фатив кога почна да јаде мислам дека е влажно, но од работите што ги прочитав, не знам дали сме сториле добро што ја разделивме толку брзо од неговата мајка (пред еден месец и една недела се роди приближно.), тој хитови скоро цел ден со мјаукање, не знам дали му се случи нешто или е бебе, би сакал да ми дадеш совет, ти благодарам!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Елиа.
   Мачиња мора да бидат со мајката минимум два месеци. Со еден месец и една недела тие можат да јадат конзерви влажна храна за мачиња; сува храна сè уште не може да се изџвака добро.
   Ако плаче, тоа мора да биде од глад, или затоа што му е ладно. На оваа возраст тие сè уште не можат многу добро да ја контролираат телесната температура.
   Честитка.

 35.   Вилијам dijo

  ИМАМ МЕСЕЦ И ПОЛОВИЦЕ МА KИ, АМО НЕ ЈА ЈАС СЕКОГАШ НЕШТО ПЕПАС, САМО САКА ДА ЈА јаде човечка храна како леб.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Вилијам.
   На еден и пол месец е најдобро да јадете влажна храна за мачиња, барем две недели.
   На два месеци можете да дадете храна за мачиња, навлажнета со малку вода или измешана со влажна храна.
   Честитка.

 36.   Армандо Флорез dijo

  Дали е можно мачката да се загрее кога дои?
  Мачето има маче старо 1 месец.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Армандо.
   Не, не е можно. На таа возраст тој сè уште не достигнал сексуална зрелост, нешто што ќе го стори на 5-6 месеци.
   Честитка.

 37.   Делаила dijo

  Здраво, имам маче од околу 3 месеци, таа веќе има целосни заби, но забележа дека не јаде сама и мајка и само што починала, што да направам за да ја хранам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Делаила.
   На таа возраст е важно таа веќе да јаде самостојно. Конзервирана за мачиња, добро сецкани. Земете малку и ставете го во уста; потоа цврсто затворете го. Со сопствен инстинкт ќе проголта.
   Само ова треба да биде доволно за да се стимулира неговиот апетит, но ако не, направете го тоа повеќе пати.
   Расположи се.

 38.   Bastien dijo

  Здраво, имам голем проблем и не знам што да направам. Јас и моето семејство зедовме мачка од улица, таа беше бремена и ги имаше мачките во нашата куќа пред околу месец и половина, минатата ноќ мачката си замина и не се врати. Не знам што да правам со мачиња, има шест и никој овде нема време да ги храни на секои два или три часа, помага, не знам што да ги хранам или што.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Бастиен.
   На таа возраст тие треба да јадат влажна храна за мачиња (конзерви), или храна за мачиња натопена во вода.
   Ако не можете да се грижите за тоа, секогаш можете да поставите знаци „мачиња подарат“. Можеби некој е заинтересиран.
   Честитка.

 39.   Astrid dijo

  Добра ноќ, сакам да знам каква храна во брендовите можам да му дадам на моето двомесечно маче и како треба да го научам да се олеснува во песок. Ви благодарам.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Астрид.
   Со два месеци, идеално е да јадете влажна храна најмалку три месеци. Поскапо е од суво, но бидејќи забите сè уште растат, може да биде малку тешко да се џвака.
   Друга опција е да се натопи сувата храна со вода.
   Без оглед на тоа што ќе му дадете, тоа треба да биде специфично за мачиња.
   Во врска со брендовите, ги препорачувам оние што не користат житни култури, како што се Applaws, Acana, Orijen, Taste of the wild, True Instinct High Meat, итн.

   Во врска со вашето последно прашање, во Оваа статија Ние објаснуваме како да ве научиме.

   Честитка.

 40.   Естефанија dijo

  Здраво, имам маче месечно и 5 дена неговата мајка почина при породување, па јас го посвоив многу мал. Моите мачиња пиеја специјално млеко за мачиња што не можеше да ги дои нивната мајка, но пред неколку дена се префрлив на цврста храна за бебиња, се обидов да ја натопам како пире и да ја внесам малку по малку во нејзината уста, но таа го отфрла и на крај ја хранам со шише. Што можам да направам за да му помогнам да научи да јаде самостојно?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Естефанија.
   Препорачувам трпеливост и продолжувам да инсистирам. На пример, можете да и дадете шише наутро, но потоа напладне обидете се да и ставите многу мала количина мека храна за мачиња во устата. Држете го затворен со нежно притискање додека не проголта, нешто што инстинктивно треба да го стори.
   Откако ќе заврши, нормалната работа е дека подоцна тој сака да јаде сам, но ако видите дека тој сè уште не сака, дајте му уште малку.
   Малку по малку треба да јаде сам, но ако деновите поминат, а тој не, однесете го на ветеринар за да провери дали има проблеми.
   Честитка.

 41.   Стефани dijo

  Здраво, имам 3-месечно персиско маче од шиншила и не знае да јаде, ја лиже храната и кога ќе се обиде да ја фати и паѓа од уста, не знам што да правам повеќе ... Јас сум многу загрижен што не е толку бебе, таа се храни само со млеко.
  Ми треба помош, благодарам!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Стефани.
   Првото нешто ќе биде да погледнете дали имате проблеми во устата, како што се болка на пример. Значи, првото нешто што би препорачала би било да ја одведам на ветеринар за да ја проверат.
   Ако сè е во ред, обидете се да измешате влажна храна за мачиња (конзерви) со млеко. Добро исецкајте го, па едвај треба да џвакате. Ако сè уште нема да јаде, земете малку храна натопена во млеко и ставете ја во устата. Потоа затворете го цврсто, но без да го повредите.
   По инстинкт, таа треба да проголта и притоа веројатно би сфатила дека и се допаѓа и ќе започне да јаде сама.

   Ако не, обидете се повторно да ставите малку храна во неговата уста. И ако не, ми паѓа на памет дека можете да му дадете храна преку шприц (без игла).

   Расположи се.

 42.   Лорен аскарат dijo

  Здраво, посвои бебе маче, го однесов на ветеринар и му купивме специјално млеко но тој спие цел ден и кога ќе го извадиме од неговата куќа многу плаче, тој има околу 30 дена.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лорен.
   На таа возраст е нормално да спијат 18-20 часа. Ако спие повеќе, тој веројатно има здравствен проблем кој бара ветеринарно внимание. Веројатно не е ништо, но кога се малите мачиња во прашање, немојте да бидете пресреќни.
   Честитка.

 43.   Јохан Андрес dijo

  Те молам, мачето ми е итно, мајката умре кога ги имав и јас обожавав едниот има 15 дена и не кака веќе 5 дена но јаде добро и спие нормално, што да направам? Веќе му дадов зовриена вода со јаболко во случај да ме боли иако не гледам нека се жали

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Јохан.
   Во рок од 10 минути откако сте јаделе, треба да ја стимулирате областа на анусот-гениталии со памук навлажнет во топла вода, бидејќи на оваа возраст тој не знае како да се олесни.
   За да и помогнете, масирајте го стомакот (во кругови во насока на стрелките на часовникот) 5 минути после јадење.

   И ако не, измешајте ја храната со малку масло (неколку капки).

   Честитка.

 44.   Алехандра dijo

  Здраво! Мојата мачка стана момче и ја донесе својата девојка дома и роди 3 мачиња. Имаат 20 дена. Вчера отворив продавница за риби и донесов неколку шницли да им ги дадам на новите родители покрај сувата храна. Кога можам да им дадам риба (ќе ја уништам добро) на бебињата?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Алехандра.
   Добро сецкани, можете да започнете да ги давате сега, но подобро е да почекате додека да имаат уште 10 дена
   Честитка.

 45.   Жозе dijo

  Здраво, имам проблем. Мојата мачка имаше четири мачиња, тие се стари 17 дена и мачката повеќе не сака да ги дои и јас сум многу загрижен затоа што многу плачат, понекогаш мачката ја држат насилно и дури тогаш мачиња јадат. Или може да биде дека мачката не произведува млеко?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Хозе.
   На 17 дена, тие можат да почнат да јадат цврста, многу мека храна, како што е влажна храна за мачиња. На Оваа статија објаснува како да се навикнат на јадење цврсти материи.
   Како и да е, ако можеа да имаат млеко уште три дена, додека не наполнат 20 години, тоа би било многу добра работа за нив.
   Честитка.

 46.   Сандра dijo

  Добра ноќ, имам маче, таа беше стерилизирана на 21 година, но има мала топка во делот на операцијата, тоа е во стомакот, ќе биде нормално

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Сандра.
   Ако мачката води сосема нормален живот, најверојатно се однесувате на зарасната рана. Со текот на времето ќе забележите помалку.
   Честитка.

 47.   Брајан Бекера dijo

  Здраво, ова нема многу врска со ова, но се надевам дека ќе ми препорачате да живеам сам со мајка ми и наутро да одам на училиште и мајка ми работи што се случува е дека моите мачиња (кои се пет години) се веќе 4 недели стара и мајка ми изгледа болно бидејќи не сака да јаде, а во последно време не сакам да ги дојам, а мачињата бегаат од кутијата и почнуваат да мјаукаат многу и не знам дали на 4 недели мачиња можат да јадат. Можете да видите дека тие не сакаат да го остават градникот на својата мајка, не знам што да правам се плашам дека ќе се разболат или им се случи нешто и исто така сум загрижен за здравјето на мојата мачка

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Брајан.
   Мачиња на 4 недели веќе можат да јадат влажна храна за мачиња, или сува храна натопена во вода.
   Што се однесува до мајката, таа најдобро ја гледа ветеринар. Тој ќе може да ви каже што не е во ред со тоа и како да се лекува.
   Честитка.

 48.   Моника санчез dijo

  Здраво Ализон.
  Со 20 дена можете да започнете да им давате влажна храна за мачиња, многу добро исечкана, но во оваа ситуација би било најдобро да ги однесете на ветеринар за да избегнете повеќе умирање.
  Честитка.

 49.   Кармен dijo

  Моето маче е старо еден месец и четири дена. Таа е без мајката и коментира, но не кака, што да правам? ??

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Кармен.
   Мора да поминете памучна топка навлажнета во топла вода над неговата област на анусот-гениталии десет минути откако ќе јадете.
   Ако не, дајте му малку оцет (половина мала лажица). Така треба да може да се олесни.
   Честитка.

 50.   Хана dijo

  Моето маче имаше четири мачиња и сè одеше добро, но до денес косата и губи е нормално или се разболува.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ханан.
   Не, не е нормално. Препорачувам да ја однесете на ветеринар на испитување.
   Честитка.

 51.   Јира dijo

  Здраво, моја мачка цевка 4 мачиња, денес имаат 17 дена, тие се добро, активни, но јас сум загрижен што секој ден се будат со залепени очи на лагани и добро ...

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Јира.
   Можете да ги исчистите со газа навлажнета со инфузија од камилица, три пати на ден.
   Ако не се подобрат за една недела, препорачувам да ги однесете на ветеринар.
   Честитка.

 52.   Моника рестрепо dijo

  Здраво! Имам две мачиња од околу месец и половина и не сакаат да јадат цврсти материи, само шише, плачат како луди но не се ни обидуваат да бараат цврста храна ... ми препорачуваат! Фала !!!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Моника.
   Препорачувам да купувате влажна храна за мачиња. Земате малку со прст, и му го ставате во устата (цврсто, но без да го повредите). По две или три обиди, тој треба, по свој инстинкт, да јаде сам. Ако не, можете да го мешате со малку млеко без лактоза.
   Честитка.

 53.   Luisa dijo

  Здраво, посакувам да ми помогнете, мојата мачка повеќе не сака да ги дои мачињата и тие се уште имаат 13 дена, морам да ја присилам и тие плачат од глад, што да направам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Луиза.
   Секако, мачиња треба да пијат млеко најмалку уште една недела.
   Ако мајката не сака да им даде, ќе мора да им дадете шише на секои 3 часа и да ја стимулирате аногениталната област со газа навлажнета во топла вода за да се ослободат.
   Најдоброто алтернативно млеко е она што тие го продаваат подготвено во ветеринарни клиники и продавници за миленичиња, но ако не можете да го набавите, можете да ја направите оваа мешавина:

   150мл полномасно млеко
   50мл вода
   50мл обичен јогурт (незасладен)
   Сурова жолчка од јајце (без бело)
   Лажичка дебела павлака

   Честитка.

 54.   Франциска лило dijo

  Здраво, имам маче старо 1 месец и 1 недела и тој веќе јаде цврста храна без проблем, но јас сум загрижен дека забите ќе претрпат одредена штета, бидејќи тие сè уште не се целосно развиени. Што можам да направам?
  Поздрав

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Франциска.
   Можете да му дадете влажна храна за мачиња, или да го мешате кикот со малку вода. Но, не грижете се за неговите заби: ако видите дека џвака добро, без да се жали, нема проблем.
   Поздрав

 55.   Елизабет кордоба dijo

  Здраво, мојата мачка имаше 4 мачиња и секој ден мачка на соседот ги напуштив деновите кога ги имав, на кои им ги ставивме кученцата покрај моето и гледам дека мачката ми е уморна и се лути во моментот на доење .Има 8 ... и останаа со некои, веќе имаат 20 дена, дали можам да им помогнам да не бидат толку гладни и мачката ми е помирна ???

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво, Елизабета.
   Со 20 дена можете да започнете да им давате влажна храна за мачиња (лименки), сами или натопени во топла вода.
   Ако не јадат, земете малку со прстот и ставете ги во уста. По инстинкт тие ќе го проголтаат. Оттаму веројатно ќе јадат сами, но можеби е потребно храната да им се врати во устата.
   Направете го тоа цврсто, но нежно, без да ги повредите.
   Честитка.

 56.   Нурија dijo

  Здраво, мое 5-неделно маче, јас веќе и давам храна за мачки, таа пие со млеко од мачка, за да ја хранам само ноќе. Но, гледам дека за денот повеќе би сакал тоа наместо биби. Може да се даде само еднаш на ден, мислам дека сè уште не? Во торба за бебиња Royal Canin става 30gr на секои 24 часа
  Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Нурија.
   Со 5 недели веќе можете да јадете мека цврста храна, 2-3 пати на ден. Измешајте го со мачко млеко додека не наполни два месеца.
   Честитка.

 57.   Брајан dijo

  Здраво, мојот зглоб е стар еден месец и зема млеко од шише. Дали е време да престанеме да даваме?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Брајан.
   После еден месец можете да јадете влажна храна за мачиња (лименки), но измешајте ја со млекото, па полесно ќе се навикнете.
   Честитка.

 58.   Пети dijo

  Здраво, имам маче од 1 месец и две недели и мојот сомнеж е дека преку ден го прави пишот и какањето супер добро во кутијата со легло, но навечер ме прави и не знам зошто ... И друго му даваше млеко без лактоза и го соблеков сфатив дека се прави многу пати на ден и многу меко ... Млекото е потребно

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Пети.
   Со шест недели не, без млеко не е потребно. Се разбира, мора да започнете да пиете вода. Нивната храна можете да ја натопите во топла вода за да не има премногу чуден вкус.
   Честитка.

 59.   Вивиана Велиз dijo

  Здраво, пред две недели пронајдовме неколку мачиња во стара фотелја во патио во куќата на мајка ми, не знаеме кога се родија ниту кој е нивниот сопственик, мајката им даде млеко, но очигледно таа престана да доаѓа пред неколку дена и баш денес сфативме за тоа затоа што тие само плачат и едвај се движат, татко ми им остави млеко во чаша, но еден падна и умре, не знам што да направам затоа што изгледа дека ќе умрат

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Вивиана.
   Мачињата толку млади треба да бидат на пријатно и топло место, бидејќи нема да почнат да ја регулираат телесната температура се додека не наполнат два месеца.
   Покрај тоа, тие мора да пијат млеко без лактоза од шише на секои 3 часа, а некој мора да ги стимулира за да се ослободат. Имате повеќе информации овде.
   Честитка.

 60.   Marcela dijo

  Најдов три мачиња од околу три недели. И тие се со залепени очи и инфекцијата е многу грда и не знам што да ги хранам.Помош!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Марсела.
   Можете да ги исчистите нивните очи со газа навлажнета со инфузија од камилица, три пати на ден.
   Со три недели тие можат да јадат влажна храна за мачиња (конзерви) измешана со малку млеко за мачки продадени во ветеринарни клиники или со топла вода, на секои 3-4 часа.
   Честитка.

 61.   Florencia dijo

  Здраво, имам маче старо 40 дена. Му давам избричено млеко само со вода. И се моча, но не кака. Го имам веќе три дена и не знам дали е нормално да се пие само млеко, или ако не е. Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Фиренца.
   На таа возраст веќе можете да јадете влажна храна за мачиња (конзерви), измешана со малку млеко протресено со вода или само со вода.
   Во секој случај, ако не изврши нужда, стимулирајте го аногениталниот дел со газа навлажнета во топла вода 10 минути по јадење. Треба да какате барем еднаш на ден.
   Во случај да не го стори тоа, препорачувам да го однесете на ветеринар.
   Честитка.

 62.   Марија Патриша Пена dijo

  Те молам помогни ми! Посвоив маче, старо околу два месеци, пред една недела.
  Во тоа време, таа само сакаше да пие млеко. Оваа недела, таа вршеше нужда само 5 пати (јас ја посвоив во среда, 1 ноември и извршија нужда во петок, 3 ноември, сабота, 4 ноември, понеделник, 6 ноември (2 пати) и вторник, 7 ноември (1 пат.) I се обиде да ја нахрани својата туна, влажното писе вискас, сурово месо, писе рикочат, но таа не сака да вкуси, ниту пиеше вода.
  Ја однесов на ветеринар во понеделник, 6 ноември, и ја покачија температурата, ми рекоа дека сè е во ред и дека се чини дека е само сита, но не и запек, како и да е, таа препорача мешање на млекото со маслиново масло, јас, Но, само тој ден тој изврши нужда двапати и уште еднаш следниот ден (вторник).
  Игра многу, се чини дека не е болна, но се плашам дека ќе се разболи затоа што не врши нужда или јаде цврста храна.
  Ви благодарам многу!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Марија Патриша.
   Со два месеци да, треба да јадам храна за мачиња
   Скапо е, но препорачувам да му дадете мачка за бебиња Royal Canin. Кикотењето е многу мало и, прекриено со млеко, на мачињата им се допаѓа многу. Ако не можете да го набавите или не можете да си го дозволите (всушност, цената е доста висока), побарајте такви крокети кои имаат млеко.
   Друга опција е да ја натопите неговата храна во млекото што му го давате.
   Понекогаш е потребно да ги „присилите“ да јадат. Земете парче храна - мора да биде многу, многу мало - и ставете го во уста. Потоа затворете го нежно, но цврсто. По инстинкт ќе проголта. А, тогаш веројатно е дека веќе јаде самостојно, но може да потрае уште неколку пати.
   Расположи се.

 63.   Агнес dijo

  Добро утро. Денес спасив две мачиња стари околу две недели (следниот ден ги отворија очите). Од минатата ноќ тие не сакаат да пијат шише или да јадат концентрат натопен во млеко, но се заинтересирани да јадат суво. Не сакаат да пијат вода, што да правам? Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Инес.
   Со еден месец живот веќе треба да јадат цврста храна. Ако покажат интерес за овој вид храна, тоа е многу добар знак.
   Оставете ги да јадат, но потопете го со малку млеко или вода, макар и малку. Или на друго место, ставете им корито за да можат да научат да пијат вода сами.
   Честитка.

 64.   Lilly dijo

  Здраво, имам маче старо скоро два месеци (2-ри декември) и сè уште не сака да јаде ништо, веќе се обидов да му дадам паштета или натопени колачиња и ништо .. Загрижена сум затоа што мојата мачка (нејзината мајка) не подолго кој да дои и слабее Друга работа, дали е нормално што денес започнав да вршам нужда? (25 ноември) Што ми препорачувате да направам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лили.
   Обидете се да ја нахраните со влажна храна за мачиња натопена во млеко или топла вода. Или, побарајте храна за мачиња во продавница за домашни миленици која е натопена во млеко, како што е бебешката мачка Royal Canin.
   Расположи се.

 65.   Пау dijo

  Здраво! Посвоивме неколку мачки пред една недела. Имаат 2 месеци и 1 недела, но сакаат да јадат само специјално млеко за мачки, се обидовме да им дадеме специјална храна за мачиња и паштети, но тие не обрнаа внимание, единствената цврста работа што ја јадат во Јорк Хем, се обидуваме да скриеме некои пелети храна во шунка Јорк, понекогаш ги јадеа, друг пат го плукаа, но сепак не го привлекуваа вниманието, ќе се обидам да ги натопам крокетите во специјално млеко како што видов во некои коментари. Но, ако тоа не успее, не знам што да правам повеќе! Што ми препорачуваш да направам? Очајни сме сега да јадат сами, бидејќи не можеме да го поминеме целиот ден со нив затоа што работиме. Се најдобро.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Пау.
   Ако те разбирам. Едно од мачињата што го имам во градината мина низ истите работи како и вашите мачки.
   Но, тоа беше решено релативно брзо со давање храна за мачиња што содржи млеко.
   Не сум многу за тоа да му се дава овој бренд, но вака може да им помогне да се навикнат: Royal Canin First Age. Скапо е за тоа што е (има житарки и житарките не се многу дигестивни за мачките, плус се многу ефтини), но добро. Како прв солиден оброк можеби вреди.
   Честитка.

 66.   Антонио Гонзалес dijo

  Здраво, прашање имам 2 мачиња и тие се стари 31 ден и не знам што да ги хранам и колку дена можам да ги допрам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Антонио.
   Може да им дадете влажна храна за мачиња измешана со топло млеко или вода за мачиња.
   Сега можете да ги допрете.
   Честитка.

 67.   јамила dijo

  Здраво Имам маче старо 27 дена, мајка му го напушти кога имаше 3 дена, би сакал да знам дали можам да му дадам цврста храна и до која возраст треба да го надополнувам хранењето со млеко, бидејќи понекогаш одбива шишето или го гризе благодарение

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Јамиле.
   На таа возраст веќе можете да му дадете цврста (мека) храна. Потопете го во млекото до месец и половина повеќе или помалку, а потоа ставете го пијачот со вода за да се навикне.
   Честитка.

 68.   пријатно dijo

  Здраво, имам едномесечно маче на 16 година има 9 месеци но сега јаде сама, ништо не се случува ако јаде сама и давам храна на малото кутре и храната што ја кршам се така, така е помека и пие млеко со формула ништо не се случува ако ја јадете таа храна?

  1.    Моника санчез dijo

   Еј.
   Да, на таа возраст тие веќе можат да јадат сами.
   Честитка.

 69.   Simona dijo

  Здраво, пред 2 дена зедов мачка стара 2 месеци, и купив влажна и сува храна за да уринира, но таа не сака да јаде, мириса и воила, дури и ако е гладна не јаде, така Купив млеко во прав што се раствора со топла вода, сакам да одржувам дека ова млеко е замена за мајчиното млеко и се јаде сам од садот, не му треба шише или ништо ... моето прашање е. Како можам да го научам да јаде цврсти материи и да се откаже од млеко?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Симона.

   Најпрво, честитки за тој нов додаток во семејството. Сигурно ќе уживате многу во него

   Во врска со вашето прашање, на 2 месеци може да почне да јаде влажна храна за мачиња. Мора да го исечете доволно за да му олесни да го џвака.

   Ако го игнорирате или одбиете, намачкајте го со млекото што го пиете. Ако го јаде, совршено. Како што минуваат неделите, така треба да додавате се помалку млеко.
   Во случај таа да не го јаде, и бидејќи, се разбира, многу е важно таа да јаде, ќе мора да ја натерате нежно, но и цврсто. Земете малку влажна храна со врвот на прстот и ставете ја во устата. Бидејќи тој може да се потруди да го исфрли, ќе мора да ја држите устата затворена неколку секунди, додека конечно не проголта.

   После тоа, таа може да јаде сама, малку по малку.

   Поздрав.