Колку отчукувања во минута е нормално за мачка?

Слушајте ја вашата мачка

Мачката е крзнена, која кога ќе ја ставите раката на градите за да ги почувствувате нејзините отчукувања на срцето, првото нешто што ќе забележите е дека чука со многу побрза брзина од онаа на луѓето. Толку многу што не е ни чудо што се прашувате дали е тоа нормално, или ако навистина му се случува нешто што вие го игнорирате.

Овој гест е одличен да се направи од време на време, бидејќи може да биде корисно да откриеме дали нашиот пријател со четири нозе има некоја болест. Но, се разбира, за тоа исто така е важно да се открие колку отчукувања во минута е нормално за мачката. Ова е она за што ќе разговараме следно.

Кој е нормалниот ритам на срцето кај мачката?

Откријте колку отчукувања во минута е нормално кај мачките

Отчукувањата на срцето на вашата мачка многу ќе зависат од нејзината возраст и големина. Нормалниот ритам на срцето на мачката е помеѓу 140 и 220 отчукувања или отчукувања во минута. Во случај на мачки, срцевиот ритам е поголем отколку кај кучињата. Кај кучињата, ова се движи помеѓу 60 и 180 отчукувања во минута.

Типично, кога мачиња се помлади, метаболизмот им е побрз, затоа срцевиот ритам им е поголем. Тоа е, твоето срце чука повеќе пати во минута. И како што растете метаболизмот се забавува, и теоретски, срцевиот ритам исто така се намалува.

Отчукувањата во минута во мачка не е единственото нешто што треба да се разгледа

Грижете се за вашата мачка

Прво на сите, да ти кажам дека тојсрцевиот ритам е основен физиолошки параметар при проценка на тоа колку е здрава вашата мачка. Сепак, не е единствениот физиолошки параметар што мора да се земе предвид.

Заедно со срцевиот ритам што ја има вашата мачка, мора да земете предвид:

 • Фреквенција на дишење (FR): 20-42 вдишувања / мин)
 • Време на полнење на капиларите (ТРЦ): <2 секунди
 • Температура на телото (Tª): 38-39,2 ºС
 • Систолен крвен притисок (PAS): 120-180 mm Hg
 • Среден артериски притисок (PAM): 100-150 mm Hg
 • Дијастолен крвен притисок (PAD): 60-100 mm Hg
 • Производство на урина (УРИНАРЕН ИЗЛЕЗ): 1-2 ml / kg / час

Како можам да ги измерам овие параметри во мојата мачка?

Од горенаведените параметри можете удобно да го измерите времето на полнење на капиларите, стапката на дишење и температурата дома доколку е потребно.

El време на полнење на капиларите тоа е забележано во непцата на нашата мачка. Кога ќе притиснете прст на гума за џвакање, областа под притисок ќе стане бела. Она што треба да го набудуваме е колку време е потребно за повторно да стане црвено.

La Фреквенција на дишење Можете да го видите гледајќи во градите на вашата мачка. Ставете го исправено на сите четири, или легнете настрана. Штом го имате во таа позиција, погледнете во кои времиња истекува, односно во времињата во кои градите и отекуваат. Бидејќи знам дека е тешко да се одржи мачка мирна една минута во таа позиција, ќе ви објаснам на друг начин. Земете стоперка, оној што е вклучен во вашиот паметен телефон ќе ви помогне и сметајте ги времињата кога градите отекуваат 15 секунди. Помножете го бројот на вдишувања во тоа време со четири и имате вдишувања на вашата мачка во минута.

La температура Можете да го измерите ако е потребно со термометар со флексибилен врв. Препорачливо е да користите малку вазелин бидејќи врвот на термометарот е вметнат во нејзиниот задник за да и се одземе температурата на телото. Тоа е нешто што тие обично не го сакаат и ги стрес, па затоа не препорачувам да ја покачите неговата температура, освен ако вашиот ветеринар не смета дека е строго потребно.

Во случај на отчукувањата на срцето она што ми паѓа на ум е да ја ставиме нашата рака на неговиот градниот кош, на левата страна помеѓу третото и четвртото ребро, во потрага по срцето. Но навистина полесно е да се измери срцевиот ритам во сафената вена.

Каде е сафената вена и како да го измерам срцевиот ритам на мачката?

Мачките се комуникативни, слушајте го

Најудобна позиција за мерење на отчукувањата на срцето во сафенова вена е со ставање на нашата мачка на нејзините четири нозе, иако можеме да го сториме тоа и со мачката да лежи хоризонтално на една од нејзините страни.

Откако ќе ја имате вашата мачка во една од овие позиции, одете на една од задните нозе, до неговата бутина. Ставете ја раката со палецот на надворешниот бут, а другите четири прста на внатрешната бутина. Совршено ќе го почувствувате пулсот. Како и кај стапката на дишење потребно е време од 15 секунди и бројот на отчукувања што ќе ви ги даде множете со четири.

Зошто мојата мачка може да има абнормален ритам на срцето?

Грижете се за здравјето на вашата мачка

Срцевиот ритам на мачката може да биде под влијание на голем број фактори. Сепак, ова не секогаш значи дека нашето малечко има проблеми со срцето. Еве список на најчестите ситуации во кои нашата мачка може да има абнормален ритам на срцето:

 • Ако сте во ситуација на стрес
 • Ако играте.
 • Таа има Треска.
 • Таа има дебелината
 • Проблеми хипертироидизам
 • Ако имате дијабетес
 • Ако имате проблеми со срцето или циркулацијата на крвта.
 • Ако сте дехидрирани.
 • Ако имате болка
 • Ако страдаш труење или труење.

Кога да одите на ветеринар?

Однесете ја мачката на ветеринар

Понекогаш воопшто не е лесно да се знае дали мачката има срцево заболување или не, бидејќи мачката е експерт кога станува збор за криење на болка. Сега, како што споменав во претходниот дел, срцевиот ритам не е единственото што треба да го земеме предвид.

Одете во вашиот доверлив ветеринарен центар ако забележите дека вашата мачка е летаргична, безволна, нерасположена, не јаде или јаде помалку од порано или јаде конвулзивно.. Дури и ако пиете вода прекумерно или не пиете воопшто. Причината е што кога мачките не се добри, една од првите причини што многумина ја имаат е тоа што се посрамни, тие повеќе грчат. Може дури и да ве гребе кога ќе се обидете да го допрете или задржите, кога тоа не се случило порано. Друга причина за консултација може да биде кога тие не се евакуираат во своето песок и го прават тоа во други делови од куќата, многу луѓе мислат дека животното го прави тоа за да нервира, но далеку од тоа, тоа е повеќе индикација дека нешто не е веднаш на вашата мачка.

Исто така, ако забележите дека вашата мачка ја губи координацијата на нозете при одење, што плунка претерано, што повраќа пена или има дијареја, итно одете кај вашиот ветеринар. Може да се работи за интоксикација или труење и нема време за губење. И се подразбира дека ако станува збор за маче со помалку од една година, сè станува поитно затоа што се поранливи на што и да им се случи.

Се надевам дека овој пост ви беше корисен. И запомнете да не дозволите времето да помине. Вашиот живот може да биде во опасност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Моника санчез dijo

  Здраво Ангелика.
  Треба да го однесете на ветеринар што е можно поскоро. Само тој може точно да ви каже каква болест има и како да се лекува.
  Расположи се.